با کمترين هزينه صاحب وب سايت شويد
del

del
لینک های مفید

یک‌ روانشناس‌ اجتماعی با بیان عوامل مهم در ایجاد اختلال در یادگیری بر بهره گیری از شیوه‌های راهبردی بر ارتقای افزایش کیفیت یادگیری تاکید کرد.


دکتر جاوید ثمودی در خصوص اهمیت یادگیری گفت: یادگرفتن یک مطلب تازه کار آسانی نیست، اما انسان به عنوان اشرف مخلوقات دارای ویژگی‌ها و استعدادهای بی نظیری همچون تفکر و یادگیری است.

این روانشناس اجتماعی تصریح کرد:در جهان امروز سیر تحولات حوزه علم و فناوری موجب شده است، حجم اطلاعات بطور سرسام آوری افزایش یابد که این روند بر شیوه زندگی افراد از جنبه‌های گوناگونی تاثیر می‌گذارد.

وی در خصوص دانسته‌های فردی نیز گفت: دانسته‌های فردی یکی از جنبه‌های مهم حجم اطلاعات است که در این راستا هر فرد در جهان امروزی که الوین تافلر آن را دهکده جهانی می‌نامد، نیازمند آنست که پیوسته ذهن خود را فعال نگاه داشته و برای پذیرش آموزه‌های جدید پرورش دهد.

ثمودی افزود: فرد در هر سنی و جایگاهی که باشد لازم است که هر روز چیزهای تازه‌ای بیاموزد، از این رو دانش آموزان، دانشجویان، متخصصان حوزه‌های مختلف و حتی خانم‌های خانه دار پیوسته در معرض مهارت‌ها و آموزه‌های تازه‌ای هستند و متناسب با نیاز‌ها و شرایط خود باید بخشی از آنها را یاد گرفته و حتی در آن امور متخصص شوند.

وی با بیان ضرورت شیوه‌های راهبردی در یادگیری اظهار کرد: هرچند یادگیری در نگاه اول اندکی دشوار و یا خسته کننده به نظر می‌آید، اما برخی شیوه‌ها و اصول تعریف شده و راهبردی وجود دارند که با به کار بستن آنها می‌توان روند یادگیری و آموختن را در خویشتن تقویت و حتی آن را به امری لذت بخش تبدیل کرد.

این روانشناس در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون مشکلات و چالش‌های مهم در یادگیری گفت: نخستین عاملی که اکثر مراجعان در مراکز مشاوره از آن شکایت می‌کند، عدم تمرکز حواس است که در این راستا تمرکز در معنای لغوی به معنای تراکم و فشردگی است و در اینجا منظور حفظ و تداوم توجه حواس به یک موضوع واحد و در باره زمانی معینی است.

وی ادامه داد: از منظر کلی همه افراد توانایی تمرکز دارند، یعنی کسی نمی‌تواند عنوان کند که همواره و صد در صد حواس پرتی ‌یا همواره متمرکز است، بلکه تفاوت تنها در میزان و کیفیت تمرکز افراد بر یک موضوع یکسان است.

ثمودی در خصوص مهم‌ترین عوامل محیطی و اکتسابی در اختلال تمرکز عنوان کرد: در افرادی که از هوش عادی برخوردارند، آنچه موجب اختلال در میزان تمرکز می‌شود، عوامل اکتسابی و محیطی است، یعنی عواملی که باعث اختلال در متمرکز کردن حواس می‌شوند، غالبا ریشه در بیرون ذات و استعداد درونی فرد دارند.

وی تاکید کرد: بنابراین تنها کافیست با شناختن آنها و حفظ و کنترل این عوامل منشأ حواس پرتی و عدم تمرکز را از میان برد‌ یا محدود کرد.

این روانشناس با اشاره به منشاء درونی و ذهنی در عدم تمرکز تصریح کرد: عواملی درونی که باعث عدم تمرکز و کاهش کیفیت یادگیری فرد می‌شوند، غالبا افکار و احساساتی هستند که دائما در ذهن جریان دارند.

وی افزود: نگرانی‌ها، خاطرات، برنامه‌های متفرقه، احساسات و هیجانات و حتی گرسنگی و تشنگی عواملی درونی هستند که فرد از خود دریافت می‌کند، همچنین سر و صدا، نور شدید‌ یا ضعیف، ازدحام و شلوغی، گرما و سرما و جایگاه نامناسب مطالعه عوامل بیرونی و محیطی هستند که بر روند یادگیری تاثیر منفی می‌گذارند.

ثمودی، در خصوص رفع این عوامل نیز بیان کرد: عوامل محیطی غالبا آسانتر از عوامل درونی قابل رفع هستند، زیرا کنترل و حذف نگرانی و دگرگونی افکار است از سوی دیگر کنترل و حذف عوامل بازدارنده درونی منشأ اثرات مثبت بسیاری برمیزان کنترل تمرکز است.

وی ادامه داد: ابتدا باید عوامل درونی و ذهنی را یک به یک بر روی کاغذ نوشت، چرا که نوشتن تمامی ترس‌ها، افکار مزاحم و برنامه‌های متفرقه موجب توقف جریان فکری مربوط به آنها می‌شود، زیرا تمام تلاش ذهن از یادآوری این افکار جلب توجه شما به آنهاست.

وی در پایان گفت: وقتی فرد آنها را یک به یک از ذهن خود بیرون می‌کشد و در قالب کلمات ظاهر می‌کند، از جنب و جوش فکری خود به میزان قابل توجهی می‌کاهد و بر میزان تمرکز حواس خود می‌افزاید.

منبع: ایسنا


...ادامه مطلب
تگ هاي مرتبط با اين مطلب : چه,عواملی,یادگیری,را,مختل,می‌کند؟, ,
ارسال توسط del | دسته:| امتیاز : 4 | 1 2 3 4 5 6del

شهادت  بی بی دو عالم حضرت  فاطمه (س)  را به ساحت مقدس امام عصر مهدی موعود (عج) وتمام محبین اهل ولایت حضرت علی(ع) تسلیت وتعذیت عرض می نماییم.
...ادامه مطلب
تگ هاي مرتبط با اين مطلب : شهادت,حضرت,فاطمه,(ص),تسلیت,باد, ,
ارسال توسط del | دسته:| امتیاز : 4 | 1 2 3 4 5 6del
هواپيمايي که ناپديد شد
بازدید : 20 مرتبه

پرواز شماره ۳۷۰ خطوط هوایی مالزی بامداد شنبه هفدهم اسفند بدون اعلام هرگونه وضعیت غیرعادی ناپدید شد. مسافران هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ که کوالالامپور را در ساعات اولیه بامداد به مقصد پکن ترک کرده بودند، انتظار داشتند پیش از طلوع آفتاب فرود آیند. یک پرواز پنج ساعته در هوایی آرام بر فراز دریا برای خلبان کارکشته هواپیما با ۱۸ هزار ساعت تجربه پروازی، کار ساده ای به نظر می رسید. مسئول مراقبت پرواز ۴۰ دقیقه بود که هواپیما را تحت نظر داشت، اما تنها یک دقیقه بعد از ورود هواپیما به آسمان ویتنام و بر فراز خلیج تایلند، او ناگهان ارتباط خود را با هواپیما که با سرعت ۸۷۲ کیلومتر بر ساعت در ارتفاع ۱۰۷۰۰ متری در حال پرواز بود، از دست داد. خلبان یک هواپیمای دیگر که در آن منطقه پرواز می کرد به رسانه ها گفته است، وی نیم ساعت بعد از اعلام ناپدید شدن بوئینگ ۷۷۷ توانسته با آن ارتباط برقرار کند، اما پاسخ واضحی از خدمه پرواز شماره ۳۷۰ دریافت نکرده است.

همچنین در خبرها به گزارش یک رادار نظامی اشاره شده که ادعا کرده است این هواپیما دقایقی پیش از ناپدید شدن، ارتفاع خود را کاسته و به سمت غرب تغییر مسیر داده است. علاوه بر این، فردی مدعی است شب حادثه جسمی نورانی را چند صد کیلومتر دورتر از محل ناپدید شدن هواپیما دیده که در آب سقوط کرده است. چند روز پس از حادثه در حالی که اعلام شد برخی تلفن های همراه مسافران هنوز زنگ می خورد، روزنامه واشنگتن پست در خبر عجیب دیگری فاش کرد مرکز پایش شرکت رولز رویس تا چهار ساعت پس از ناپدید شدن هواپیما، اطلاعات موتور روشن هواپیما را هر ۳۰ دقیقه دریافت می کرده است. این شرکت که سازنده موتور هواپیماست، سامانه ای را برای نظارت بر موتورهای ساخت خود در حین پرواز در اختیار دارد که از این طریق اطلاعات فنی موتورها را هنگام پرواز دریافت می کند.

بلافاصله پس از حادثه، چند کشور امکانات خود را برای یک جستجوی بزرگ به کار گرفتند. ۳۴ هواپیما، ۴۰ کشتی و ۱۰ ماهواره متعلق به ۱۲ کشور برای جستجوی دو منطقه به وسعت جمعا ۷۰ هزار کیلومتر مربع بسیج شدند، اما پس از گذشت چند روز از آغاز جستجوهای گسترده و با وجود عمق کم (صد متری) آب های منطقه، موفقیت اندکی در پیدا کردن آثار هواپیما نصیب گروه های جستجو و نجات شده است. در این مدت، چند شئ مشکوک و همچنین لکه های نفتی پیدا شد که ابتدا گمان می رفت متعلق به هواپیمای ناپدید شده باشد، اما هر بار پس از مدتی اعلام شد موارد پیدا شده ارتباطی به بوئینگ ۷۷۷ ناپدید شده ندارد. در جدید ترین ادعای مطرح شده، چین که ۱۵۴ شهروندش مسافر این هواپیما بوده اند، اعلام کرده است ماهواره های این کشور تصاویری را نشان می دهد که ممکن است قطعاتی از هواپیمای ناپدید شده باشد.

با وجود این هنوز به صورت قطعی هیچ گونه آثاری از هواپیما یا مسافران آن به دست نیامده است. به موازات جستجو برای پیدا کردن آثار هواپیما، تحقیقات پلیسی نیز درباره مسافران و خدمه پرواز شماره ۳۷۰ انجام شد. با انجام این تحقیقات مشخص شد پنج مسافر این پرواز بار خود را تحویل داده، اما سوار هواپیما نشده بودند. البته مسئولان شرکت طبق دستورالعمل، بار آنها را از هواپیما خارج کرده بودند. همچنین مشخص شدن سرقتی بودن گذرنامه دو مسافر ایرانی هواپیما، برای مدتی رسانه ها را به خود مشغول کرد و فرضیه تروریستی بودن حادثه را قوت بخشید. با وجود این مقامات رسمی اعلام کردند احتمال حمله تروریستی با توجه به شواهد به دست آمده بسیار کم است. پس از آن رسانه ها اعلام کردند پلیس موارد مشکوکی را در سابقه روانی کمک خلبان بیست و هفت ساله هواپیمای ناپدید شده پیدا کرده که فرضیه خودکشی را تا حدی جدی تر می کند.

ابزارهایی که جواب نداد

گم شدن یک بوئینگ پهن پیکر به مدت چند روز، با وجود این همه فناوری، سوالی را در ذهن ایجاد می کند که شاید ابزارهای ما در مواقع این چنینی کافی نیست. پس بهتر است بدانیم در حال حاضر چه ابزارهایی وجود دارد که در شرایط اضطراری به کار آید. رادیو، ابتدایی ترین وسیله در یک هواپیماست که خلبان می تواند با استفاده از آن موقعیت مکانی و شرایط هواپیما را گزارش کند و در شرایط اضطراری پیام کمک بفرستد. این کاری است که خدمه پرواز ۳۰۷ انجام ندادند اما چرا؟ دستور العمل رسمی در چنین شرایطی می گوید پرواز کن، هدایت کن، بعد تماس بگیر. بنابراین اگر حادثه بسرعت رخ داده باشد، طبیعی است خلبان فرصت تماس پیدا نکرده باشد. این امر پیش از این نیز سابقه داشته و بسیاری از سوانح مرگبار، بدون اعلام وضعیت اضطراری به وقوع پیوسته است.

هواپیماها برای گزارش موقعیت دقیق مکانی خود بجز رادیو از وسیله ای به نام ترانسپوندر نیز استفاده می کنند. این وسیله یک فرستنده است که به صورت دائمی، اطلاعاتی از قبیل ارتفاع، سرعت و جهت پرواز را مخابره می کند. مسئولان مراقبت پرواز بدون این وسیله تنها یک نقطه را به عنوان هواپیما روی صفحه رادار خود مشاهده خواهند کرد، آن هم در صورتی که پرنده در محدوده دید رادار باشد. بنابراین رادار به تنهایی نمی تواند اطلاعات مناسبی را از موقعیت و شرایط پرواز فراهم کند. اعلام شده است ترانسپوندر هواپیما پس از ناپدید شدن خاموش شده است. اگر احتمال خرابی یا نابودی ترانسپوندر پرواز ۳۷۰ در نظر گرفته نشود تنها گزینه، خاموش کردن دستی آن است؛ کاری که در ۹۰ درصد هواپیماربایی ها برای سخت تر شدن ردیابی هواپیما انجام می شود.

رادار، وسیله دیگری است که بسیاری امید داشتند پاسخ های خود را از آن بگیرند، اما همان طور که گفته شد این وسیله نیز محدودیت های خاص خود را دارد. هرچند در گزارش ها سخن از یک رادار نظامی به میان آمده که پرواز ۳۷۰ را مشاهده کرده است، اما با توجه به فاصله هواپیما با ساحل – که گفته می شود بیش از ۲۰۰ کیلومتر بوده – می توان گفت این پرواز در محدوده دید رادارهای معمول قرار نداشته است.

جعبه سیاه معروف، ابزار دیگری است که به منظور بررسی دلایل سانحه طراحی شده و قادر است شتابی معادل ۳۵۰۰ برابر شتاب جاذبه را تحمل کرده، از مهیب ترین انفجارها جان سالم به در برد. این وسیله به ثبت داده های فنی هواپیما در هر لحظه می پردازد. با سقوط هواپیما فرستنده ای که در جعبه سیاه قرار دارد روشن شده تا گروه های جستجو بتوانند آن را پیدا کنند. این فرستنده تا ۳۰ روز قادر به فرستادن علامت است. با تمام تمهیدات اندیشیده شده در برخی موارد به دلیل قرارگرفتن جعبه سیاه در مکان نامناسب ممکن است علامت ها دریافت نشود. به نظر می رسد این بلایی است که بر سر جعبه سیاه پرواز ۳۷۰ آمده است.

خطوط هواپیمایی مالزی اعلام کرده است این هواپیما علاوه بر تجهیزات معمول، به سامانه پیشرفته ای موسوم به سامانه آدرس دهی مخابرات و گزارش دهی هواپیما یا ACARS مجهز بوده است که کاری مشابه ترانسپوندر را انجام می دهد، اما این سامانه نیز نتوانسته درباره پرواز ۳۷۰ کاری از پیش برد. جنجالی ترین سامانه ای که تاکنون از آن سخن به میان آمده، سامانه پایش موتور شرکت رولز رویس است که اطلاعات فنی موتورهای ساخت این شرکت را در حین پرواز به مرکز پایش مخابره می کند. همان طور که گفته شد گزارش ها نشان داد شرکت رولز رویس تا چهار ساعت پس از ناپدید شدن، اطلاعات موتورهای روشن پرواز ۳۷۰ را دریافت می کرده است، اما این امر نه تنها به حل مساله کمکی نکرد، بلکه به ابهامات این معما افزود.

گزینه های روی میز

قطع ارتباط و نفرستادن پیام اضطراری می تواند حاکی از وقوع حادثه ای ناگهانی برای هواپیما باشد که فرصت فرستادن پیام را از خدمه پرواز سلب کرده است. از هم پاشیدن هواپیما در اثر آسیب دیدگی و ضعف در سازه یا یک انفجار می تواند یک حادثه سریع را برای هواپیما رقم زده باشد. اداره فدرال هوانوردی آمریکا، سال گذشته پس از کشف ترک بزرگی در سازه یک بوئینگ ۷۷۷ چهارده ساله، اطلاعیه ای منتشر کرد و طی آن به تمام کاربران این هواپیما هشدار داد فورا سازه هواپیماهای خود را برای یافتن مورد مشابه بازرسی کنند. در این اطلاعیه هشدار داده شده بود چنین اشکالی می تواند موجب بروز حادثه مرگبار شود. هرچند گفته شده کمتر از دو هفته پیش هواپیمای ناپدید شده مورد بازرسی فنی قرار گرفته، اما اداره فدرال هوانوردی آمریکا به رسانه ها اعلام کرد شرکت هواپیمایی مالزیایی در پاسخ به هشدار سال گذشته این اداره هیچ اقدام خاصی صورت نداده است. برقراری ارتباط، نیم ساعت بعد از ناپدید شدن هواپیما و دریافت اطلاعات موتور تا چند ساعت بعد از ناپدید شدن، ازجمله شواهدی است که این فرضیه را به چالش می کشد.

حمله تروریستی، فرضیه دیگری بود که با افشای گذرنامه های سرقتی و اعلام سوار نشدن پنج مسافر در آخرین لحظات با وجود تحویل دادن بار قوت گرفت، اما بسرعت تب آن فروکش کرد چراکه سازمان سیا، پلیس بین الملل و سایر سازمان های پلیسی اعلام کردند هیچ رابطه ای میان دو مسافر ایرانی دارنده گذرنامه های سرقتی و گروه های تروریستی پیدا نکرده ا ند. پس از مطرح شدن این موضوع، فرضیه های پلیسی توجه خود را به احتمال خودکشی خلبان معطوف کردند.

خودکشی خلبان شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما اگر خدمه و مسافران قبل از سقوط مرده باشند چه؟ حادثه پرواز متعلق به خطوط هوایی هلیوس که در رسانه ها به پرواز ارواح مشهور شد، می تواند یکی از ترسناک ترین فرضیات محتمل را پیش روی بگذارد. در پرواز هلیوس ۱۲۱ نفر سرنشین هواپیما ازجمله خدمه پرواز پیش از سقوط هواپیما در اثر کمبود اکسیژن و کاهش فشار کابین مرده یا بیهوش شده بودند، اما خلبان خودکار، هواپیما را در مسیر مستقیم هدایت می کرد تا آن که سوخت هواپیما به پایان رسید و سقوط کرد. گزارش ها حاکی است که سوخت پرواز شماره ۷۳۰ به مدت هفت ساعت می توانسته هواپیما را روی آسمان نگاه دارد. خبر شرکت رولزرویس نیز نشان از روشن بودن موتورها تا چهار ساعت بعد از ناپدید شدن دارد. علاوه بر این، پیدا نشدن آثار هواپیما در منطقه جستجو این احتمال را به وجود می آورد که هواپیما کیلومترها دورتر از محل ناپدید شدن ساقط شده باشد. ادعای خلبانی که گفته بود نیم ساعت بعد از ناپدید شدن، صداهای نامفهومی را از هواپیمای گمشده دریافت کرده می تواند به دلیل هوشیار نبودن خلبان بوئینگ ۷۷۷ و ناتوانی در تکلم صحیح بوده باشد. البته هواپیماها دارای سامانه های هشداردهنده درخصوص افت فشار کابین است، اما به گفته برخی خلبانان اگر کاهش فشار کابین به آهستگی صورت پذیرد، احتمال دارد پیش از به صدا درآمدن بوق هشدار، خدمه در حالت نیمه هوشیار قرار گیرند و در آن صورت شنیدن بوق هشدار نمی تواند خلبان را به تصمیم گیری صحیح وادارد.

حادثه برای یکی از ایمن ترین هواپیماهای جهان

هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ اولین پرواز خود را ۱۹ سال پیش انجام داد و تاکنون ۱۱۶۴ فروند از انواع آن به خطوط هوایی جهان تحویل شده است. این هواپیما که خلبانان، آن را به عنوان یکی از ایمن ترین هواپیماهای ساخته شده می شناسند، پیش از این تنها یک حادثه مرگبار داشته است. سال ۲۰۱۳ حادثه ای برای یک هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ متعلق به خطوط هوایی آسیانا رخ داد که به کشته شدن سه نفر از ۳۰۷ مسافر هواپیما منجر شد. پرواز ۳۷۰ که ناپدید شده، توسط چهارصد و چهارمین بوئینگ ۷۷۷ انجام شد که ۱۲ سال پیش به خطوط هوایی مالزی تحویل شده بود. به گفته مسئولان شرکت هواپیمایی این هواپیما که از سری ۲۰۰ ای اف بوئینگ ۷۷۷ است، ۵۳۴۶۰ ساعت پرواز را در ۷۵۲۶ پرواز خود انجام داده بود و کمتر از دو هفته از بازرسی فنی آن می گذشت. گزارش های مربوط به هواپیمای پرواز ۳۷۰ به شماره دم M-MRO 9 نشان می دهد سال ۲۰۱۲ یک حادثه کوچک در روی زمین برای این هواپیما رخ داده که موجب آسیب دیدگی نوک یکی از بال های آن شده بود.

____________________________


...ادامه مطلب
تگ هاي مرتبط با اين مطلب : هواپيمايي,که,ناپديد,شد, ,
ارسال توسط del | دسته:| امتیاز : 4 | 1 2 3 4 5 6del

جهان ما و هرآنچه در آن است، از قطره های باران و دانه های برف و درختان کاج تا شهاب ها و ذرات الکترون ها و کوانتوم ها، همه تنها تصاویر شبح گونه ای هستند از واقعیتی دور از دسترس که خارج از زمان و مکان بر ما فراتابیده می شود.

نظریه هولوگرافیک بودن جهان نه تنها واقعیت های ملموس زندگی ما را در بر می گیرد، بلکه می تواند پدیده های حیرت آوری همچون تله پاتی، نیروهای فراطبیعی انسان، وحدت کیهانی، درمان های معجزه آسا و ... را توضیح دهد.
در دانشگاه " ییل " ، پریبرام به تامل در باب ایده پراکندگی خاطره ها در سرتاسر مغز پرداخت و هرچه بیشتر به این ایده اندیشید بیشتر به آن اعتقاد پیدا کرد . بیمارانی که مغز آن ها را به دلائل پزشکی بر می داشتند هیچ گاه خاطرات خاص خود را از دست نمی دادند و از این نظر رنجی را تحمل نمی کردند . به رغم شواهد فزاینده مبنی بر اینکه خاطرات در مغز پراکنده اند "پریبرام " هنوز نمی دانست مغز چگونه قادر است چنین کار معجزه آسائی را انجام دهد . سپس در اواسط دهه شصت خواندن مقاله ای در مجله "ساینتیفیک امریکن " که به توصیف چگونگی ساخت یک هولوگرام می پرداخت مثل صاعقه بر او فرود آمد .

ماهیت هولوگرافیک بر این مبنا است که کل در هر جزء وجود دارد. پژوهش ها نشان میدهد که حتی اگر 98% از اعصاب بصری گربه برداشته شود باز خللی در توانایی دید گربه ایجاد نمی کند. و این نشان می دهد که بینایی نیز مثل یادآوری خاطرات هولوگرافیک است.

دانشمندان مجارستانی به این نتیجه رسیدند که در طول حیات هر فرد عادی چیزی در حدود 000/000/000/000/000/000/280  تکه اطلاعات ذخیره میکند. این میزان اطلاعات گیج کننده است و توضیح چنین توان وسیعی ساز و کار پیچیدهای میخواهد.

هولوگرام ها نیز از قابلیت حیرت انگیزی جهت ذخیرة اطلاعات برخوردارند. با تغییر زاویه ای که از برخورد دو موج لیزری روی فیلم عکاسی ایجاد می کنیم می توان تصاویر بسیاری را روی همان سطح ضبط کرد.

تکه هایی از فیلم هولوگرافیک تصاویر چندگانه، راهی است جهت فهم توانایی ما در به یاد آوردن و فراموش کردن خاطرات.

تداعی خاطرات پس از گذشت سالیان دراز نیز از طریق ایدة هولوگرافیک قابل تفهیم است. اگر اشعة لیزر را به دو شی به طور همزمان بتابانیم (مثلاً مبل و ساعت) سپس بگذاریم نوری که از دو شی مذکور باز می گردد با هم تلاقی کنند (یک طرح تداخلی) حاصل آن را روی فیلم ضبط می کنیم. سپس می گذاریم نوری که از دو شی مذکور باز می گردد با هم تلاقی کنند. و حاصل آن - یک طرح تداخلی - را روی فیلم ضبط می کنیم. سپس اگر به مبل راحتی نور بتابانیم، ساعت ظاهر میشود و اگر به ساعت نور لیزر بتابانیم مبل ظاهر میشود. پس اگر مغز ما کارکرد هولوگرافیک داشته باشد، میتوان گفت فرایندی مشابه، مسئول بازیابی برخی خاطرات ماست.

یکی از کشفیات حیرت انگیز فیزیکدان های کوانتم این بود که اگر شما ماده را به تکه های کوچکتری تقسیم کنید سرانجام به جائی می رسید که آن تکه ها - الکترونها، پروتونها - دیگر حاوی ویژگی های شی مادی نخواهد بود. مثلاً ما می پنداریم که الکترون همچون گوی به دور و بر می چرخد این پندار از حقیقت بسیار دور است. اگر چه الکترون ها گاه چنان عمل کرده اند که گویی یک ذرة منسجم است، فیزیکدان ها دریافته اند که الکترون تقریباً واجد هیچ بعدی نیست. و اندازه گیری ابعاد آن محال است کشف دیگر فیزیک دان ها این بود که الکترون قادر است هم به صورت ذره و هم به صورت موج نمود کند. وقتی الکترون به صورت موج نمود پیدا می کند چنان اعمالی دارد که از هیچ ذره ای برنمی آید مثلاً اگر به مانعی مثل دو شکاف بربخورد، می تواند همزمان از هر دو شکاف گذر کند. هرگاه الکترون های موج گونه به هم برخورد کنند بی درنگ الگوهای متداخل تولید می کنند. عجیب اینکه کوانتم ها تنها زمانی به صورت ذره نمود می کنند که ما به آنها می نگریم.

علم کلاسیک همواره وضعیت یک نظام را همچون یک کل، یعنی چیزی که صرفاً حاصل عملکرد اجزایش باشد، مد نظر قرار می داد اما نظریة کوانتومی این نظریة کلاسیک را کاملاً واژگون می کرد و اعلام می داشت که در واقع کل است که رفتار و عملکرد اجزا را سازمان می دهد یعنی هم ذرات زیر اتمی چیزهای مستقل نیستند و جزئی از یک نظام تقسیم ناپذیر اند، و هم اینکه کلیت به اشکال مختلف واقعیت اصیل تر و ازلی تر است.

عجیب تر اینکه پتانسیل کوانتمی جا و مکانی ندارد. یعنی همة نقاط در فضا با همة نقاط دیگر فضا یکی میشوند و سخن گفتن از چیزی که جدا از چیز دیگر باشد بی معناست فیزیکدان ها این خصلت کوانتوم را لامکانی می نامند.

این ایده که آگاهی و زندگی مجموعه های در خود پوشیده سر تا سر عالم اند یک رویة شگفت انگیز دیگر را نیز نشان میدهد: همانطور که یک بخش کوچکی از یک هولوگرام مشتمل بر تصویر کل آن است، هر بخشی از عالم نیز کل آن را در خود پوشیده دارد. بدین معنا که فرضاً ناخن انگشت ما تمام گذشته جهان و پیامدهای تمام آینده را در خود پوشانده دارد هر سلول بدن ما نه تنها وارث تمام صفحات ژنتیکی نسل قبلی خود است بلکه تمام عالم کیهانی را در خود پوشانده است.دل هر ذره که بشکافی .

اکثر فیزیکدان ها نظیر ماهی هایی هستند که از حضور آبی که در آن شنا می کنند بی خبرند و فقط به اشیا کف اقیانوس تمرکز می کنند که جسمیت دارند، یعنی بر ماده.

فهم ایدة کل، در چیزی که خارج از ماست، مثل سیبی در هولوگرام است اما موضوع اینجاست که ما در حال نگاه کردن به هولوگرام نیستیم بلکه خود جزئی از هولوگرامیم.

پیام مهم : از آنجا که ذهن بدن قادر نیست (یا مایل نیست) فرق میان آن دسته از هولوگرامهای عصبی را که مغز برای تجربه واقعیت به کار می برد و آن دسته را که جهت تخیل کردن درباره واقعیت به کار می برد از هم تشخیص دهد وهر دو تاثیر بسزایی بر ارگانیسم انسانی می گذارند پس هریک از ما این قابلیت را داریم تا حدی بر سلامتی خود اثر بگذاریم و جسم خود رابه شکلی شگفت آور تحت کنترل درآمدیم ؛ زخم ها را شفا بخشیم، تومورها را آب کنیم یا شگفتی های دیگر بیافرینیم.

البته عواملی که در ساخت و پرداخت این هولوگرام های عصبی دخیل اند بسیار زیاد و پیچیده هستند. این عوامل مشتمل اند بر تصاویری که موضوع مراقبه ما قرار می گیرند، بیم و امیدهای ما ، طرز رفتار پزشکان مان با ما، تعصبات ناخودآگاهان ، اعتقادات فردی و فرهنگی و ایمان ما به معنویات، این عوامل راهبرد یا علاماتی به شمارمی روند و اشاره می کند به هر آنچه که ما باید بر آن وقوف یابیم.

ایده هولوگرافیک ارتباط و پیوند توضیح ناپذیری را هم که گاه میان آگاهی دو یا چند فرد به وجود می آید روشن می سازد. یونگ در همان اوان زندگی حرفه ای اش به تدریج متقاعد شد که رویاها، آثار هنری، صور خیالی و توهمات بیمارانش اغلب در بردارنده نماد و مفاهیمی بودند که نمی شد آنها را کاملاً به عنوان تراوشات و تولیدات برآمده از پیشینه زندگی آنها توضیح داد. برعکس، این نمادها بیشتر به تصاویر و مضامین اساطیر و ادیان بزرگ جهان شباهت داشتند. بنابراین یونگ به این نتیجه رسید که اساطیر، رویاها، توهمات و ژرف بینی های دینی همگی از یک منشا سرچشمه می گیرند که همان ضمیر ناخودآگاه جمعی مشترک میان همگان است.

به رغم همه ظواهر و نشانه ها، ما موجوداتی هستیم بی حد و مرز یا آن طور که بوهم میگوید: آگاهی بشریت در نهایت عمیقاً یکی است.

 

وَلِلّهِ غَیْبُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَإِلَیْهِ یُرْجَعُ الأَمْرُ کُلُّهُ فَاعْبُدْهُ وَتَوَکَّلْ عَلَیْهِ وَمَا رَبُّکَ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ

و نهان آسمانها و زمین تنها از آن خداوند است; همه کارها فقط به او بازگردانده می شود; پس او را عبادت کن و بر او توکّل نما و پروردگارت از آنچه می کنید غافل نیست (سوره هود آیه 123).

 

 

منبع:کتاب جهان هولوگرافیک ، مایکل تالبوت ، ترجمه داریوش مهرجویی.

تهیه و تنظیم: م. قاسمی -- (با تشکر از ایشان جهت ارسال مطلب فوق)


برچسب‌ها: هولوگرافیک

...ادامه مطلب
تگ هاي مرتبط با اين مطلب : جهان,هولوگرافیک/,نظریه,ای,برای,توضیح,توانایی,های,فراطبیعی,ذهن,و,اسرار,ناشناخته,مغز,و,جسم, ,
ارسال توسط del | دسته:| امتیاز : 4 | 1 2 3 4 5 6del

به تازگی کیف پولی ارائه شده که با اتصال به گوشی، قابلیت شارژ این دستگاه‌ها را دارد.
معمولا دستگاه‌های شارژر حجیم و بزرگ هستند و حمل و نقل آنها برای کاربران سخت است، بنابراین ترجیح می‌دهند که این دستگاه‌ها را به همراه نداشته باشند.بر این اساس یک شرکت تولیدکننده لوازم جانبی، کیف پولی ارائه کرده که قادر است با اتصال به گوشی، این دستگاه را شارژ کند. 

 
این کیف دارای باتری 680 میلی‌آمپری است و امکان دو ساعت مکالمه را برای کاربران فراهم می‌کند.این دستگاه که در واقع یک کیف پول است جای زیادی نمی‌گیرد و داخل جیب یا کیف کاربران به راحتی جا می‌شود.این کیف از پوست گوساله ساخته شده و همانند کیف‌های معمولی است که همیشه در دست و کیف مردم دیده می‌شود.


داخل این کیف جای شش کارت اعتباری وجود دارد همانند کیف‌های دیگر به راحتی تا شده و داخل جیب جا می‌شود.این کیف چرمی که قابلیت شارژ گوشی‌های هوشمند را دارد با همه گوشی‌های آندرویدی، بلک‌بری، آی‌فون 5، آی‌فون 5S و 5C سازگار است، بنابراین می‌توان گوشی را با کابل microUSB یا کانکتور نوری به این کیف متصل کرد.
...ادامه مطلب
تگ هاي مرتبط با اين مطلب : کیفی,که,گوشی,شارژ,می‌کند, ,
ارسال توسط del | دسته:| امتیاز : 2 | 1 2 3 4 5 6del

صفحه قبل 1 ... 18 صفحه بعد
0

درباره وبلاگ

لینک های مفید
افراد آنلاین : 1
بازدید امروز : 24
بازدید دیروز : 20
هفته گذشته : 109
ماه گذشته : 1047
سال گذشته : 7509
کل بازدید : 536773
کل مطالب :88
نظرات : 0
پیج رانک :
گوگل :
امکانات سایت